مرد بالشی، کلاس درسی برای آماتورهای تئاتر

«مرد بالشی» قبل هرچیز دوباره می‌تواند آدم را به این فکر بیندازد که «مارتین مک‌دونا» یک نویسنده‌ی معمولی نیست و «یعقوبی» و «کیخایی» در هر کار قرار است طنابِ کارنامه‌شان را با گره‌ای، محکم‌تر کنند. «مرد بالشی» با آن همه داستان ریز و درشت جنایی، گام زدن در کابوس‌های آدمی‌ست که کودکی‌اش را به عنوان بهای آن‌ها داده. اما کابوس‌ها و بهای کودکیِ او با آن‌که شاهدش هستیم به وحشتناکی کابوس‌ ندیده‌ی آدم‌هایی که قضاوتش می‌کنند نیست. کودکی در «مرد بالشی» پیش‌پرداخت رنج‌های بزرگ‌سالی‌ست و برای همین فقط مرد بالشی می‌تواند جلوی پرداخت آن را بگیرد. بی‌اغراق آخرین تئاتر خوش‌ساختی که دیدم «بُرهان» محمد یعقوبی بود و در این فاصله، تئاترهای سالن‌های مولوی و بعضی نمایش‌های تئاترشهر فقط نشان می‌داد که در جاهایی از تهران برق دارد بی‌‌خودی مصرف می‌شود. تئاترهایی که به نیم‌ساعت نرسیده یک سوم سالن خالی می‌شد و وقتی بعدِ نیم‌ساعت از روی صندلی‌تان بلند می‌شدید به راه افتادن صنعت جدیدی فکر می‌کردید با نام «تئاترسازی». اما در مورد «مرد بالشی» باید گفت؛ از همان لحظه‌های اول، آن‌طور که «پیام دهکردی» راکت را دست گرفته؛ تکلیف‌تان را با بازی بازیگران روشن می‌کند و با خیال راحت تکیه می‌دهید به صندلی.

4 پاسخ به “مرد بالشی، کلاس درسی برای آماتورهای تئاتر”

 • آوا فیاض says:

  ممنون از یادداشتتون

  آوا فیاض
  مدیر تبلیفات و روابط عمومی گروه نمایش “مرد بالشی”

 • رضا بدخشان says:

  درباره ی تئاترهای کم جان و کم خون این روزها حق با شماست. اشاره ی به جایی بود. مخصوصا یک کاری که در مولوی اجرا رفت و کمتر تماشاگر جدی توانست بماند تا آخر اجرااما فکر می کنم جدا از بازی های خوب، طراحی برای اجرای مرد بالشی هم می توانست جذاب تر و خلاقانه تر باشد، طوری که برتری متن اینقدر به چشم نیاید.

 • آری یا من؟ says:

  مرد بالشی به لحاظ متن، به زعم من متن قوی یی بود، اما بازی و اجرا نه به اندازه متن، اما تئاتر خوب، فکر می کنم «اینجا کجاست» با تنها بازیگرش ریما رامین فر در تئاتر شهر، و «رابینسون کروزوئه» باز در تئاتر شهر، دو کار خوبی است، که به مراتب به نظر من به لحاظ نمایش نامه، اجرا، بازی، موسیقی، مضمون و… کارهای خوبی است که این روزها می توان دید و از آن «لذت ِ اگاهی» را برد…

 • درود
  من هم کار را دوست داشتم.

  با احترام
  http://ahimsa.blogfa.com

شهرهای گمشده

گلف روی باروت
پونز روی دم گربه
صفحه‌ی اصلی
تماس با من
بایگانی
برچسب ها